o dámskych náušniciach a šperkoch
o dámskych náušniciach a šperkoch
Patenty náušníc
Klapka
Tento patent je najčastejšie používaný typ zapínania na dámskych náušniciach. Je to typ zapínania, kde po zapichnutí do ušnej dierky háčik uzavrie mechanickú klipsu, a tým zabráni vypadnutiu náušnice. Dámsky patent náušnice uzavrie, a tak zabezpečí, aby náušnice z ucha nespadli. Jeho veľkou výhodou je rýchle a zároveň bezpečné zapínanie.
Francúzsky patent
Tento patent je veľmi obľúbený medzi ženami, keďže zapínanie je takmer neviditeľné (skryté za ušným lalôčikom) a nezasahuje do tvaru a prevedenia náušnice. Na konci kolíka sa nachádza jemný žliabok, na ktorý sa zapína druhá pohyblivá časť. Toto zapínanie niektorí klenotníci preferujú, pretože s ním vyzerajú náušnice elegantnejšie.
Puzeta
Univerzálny a najviac obľúbený typ náušníc. Ich výhodou je decentnosť a malé rozmery. Zapínanie je jednoduché, pri ktorom sa kolík pripevnený zozadu na náušnici vpichne do ušnej dierky a z druhej strany zaistí časťou, ktorá môže mať kovový dizajn, ale môže byť aj zo silikónu. Náušnice tohto typu by nemali chýbať v žiadnej dámskej šperkovnici. Pri tomto zapínaní existuje i niekoľko nevýhod, napríklad môže dôjsť k uvoľneniu náušníc a hrozí ich strata.
Poznáme aj iný, resp. odvodený typ puzetového zapínania – šróbovacie náušnice. Tým sa odstraňuje hlavná nevýhoda puzety, teda nebezpečenstvo straty náušnice.
Klasické kruhy
Existujú dva typy: pri bežnejšom sa drôtik alebo tyčinka zasúva do protiľahlej trubky, ďalším typom je menej bežný tzv. francúzsky zámok, pri ktorom sa drôtik zacvakne do protiľahlej vidlice.
Černanie zlata
Zlaté šperky sa bežne vyrábajú v rýdzosti 585/1000, v ktorej šperky za normálnych okolností vzdorujú chemickým a poveternostným vplyvom.
Černanie alebo zmena farby zlata v oblasti, kde je zlato v kontakte s pokožkou je spôsobené reakciou zliatiny zlata na kyseliny obsiahnuté v pote osoby, kt. náušnice (alebo iný zlatý šperk) nosí. Nakoľko 14-karátové zlato obsahuje aj iné kovy (v prípade žltého zlata to býva striebro, niekedy aj meď, biele zlato obsahuje okrem striebra aj nikel, paládium a platinu, príp. mangán), tieto kovy môžu niekedy citlivo reagovať na prítomnosť kyslého potu a následnou chemickou reakciou dochádza k vyzrážaniu oxidov striebra (alebo ďalších spomenutých kovov) na povrchu zlata v podobe tenkého tmavého povlaku (niekedy môže mať hrdzavú farbu).
Intenzita akou náušnice môžu sčernieť závisí od konkrétneho zloženia potu danej osoby. Ďalej na ňu môžu vplývať veci ako očkovanie, užívanie niektorých liekov, určitá kozmetika, zvýšená teplota atď.
Černanie (zmena farby) zlata nie je výrobná vada, a teda nepodlieha reklamácii, nakoľko zmenou farby nedochádza k poškodeniu zlata a dá sa jednoducho odstrániť vyleštením a vyčistením v najbližšom zlatníctve, v ktorom poskytujú služby ako sú zlatnícke opravy.